Słowiańskie Demony

 

Kiedyś spotykano je wszędzie, były nierozerwalnie związane ze światem naszych pradziadów. Zasiedlały praktycznie wszystkie możliwe ekosystemy, wiele z nich dzieląc z ludźmi w sposób mniej lub bardziej konfliktowy. Dzisiaj pozostało nam jedynie blade wspomnienie tych nadprzyrodzonych istot, wspominanych gdzieniegdzie w powiedzeniach, baśniach lub przesądach. Niniejszy podcast jest próbą odpowiedzi na pytania o genezę, naturę i losy istot “ochrzczonych” przez chrześcijaństwo mianem demonów.

Popularność pierwszych dwunastu odcinków poświęconych demonologii skłoniła mnie do nagrywania kolejnych traktujących o dawnych bóstwachwierzeniach oraz historii Słowian. Tworząc odcinki starałem się zachować w miarę możliwości obiektywność oraz “dokopać” się do korzeni dawnych wierzeń analizując je pod kątem naukowym. Każdy odcinek jest oparty na pracach badaczy – historyków, lingwistów czy religioznawców.

Wszystkich odcinków możesz posłuchać za darmo tutaj, albo na platformach streamingowych jak Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts, YouTube.

Słowiańskie Demony – W kręgu sił nieczystych

 

Popularność oryginalnego podcastu Słowiańskie Demony zaowocowała ofertą współpracy z platformą Empik GO. W kwietniu 2021 ukazała się dedykowana seria 8 odcinków opowiadających o dawnych, polskich legendach i baśniach. Nowy serial skupiał się na podaniach towarzyszących głównie postaciom diabłów, czarownic i smoków. Dzięki tej serii dowiesz się skąd wziął się Boruta i Rokita, jaka była geneza Smoka Wawelskiego oraz w jaki sposób karano czarownice w dawnej, szlacheckiej Rzeczpospolitej.

8 odcinków – 4 h 16 minut.

Wszystkich odcinków możesz posłuchać na platformie Empik GO.